Три товариші з Бахмутського напрямку: балада про любов і дружбу під час війни (про неідеальних солдатів)

На позиції

На позиції

Пейзаж того вечора, здавалося, був сотні разів оспіваний у фольклорних піснях, він міг би стати початком роману української літератури : хатинка, квітуча вишня, останні промені весняного сонця, що повільно тануло за обрієм. На подвір’ї в зеленій траві сиділи двоє хлопців 27 років, палили, сміялися та підспівували покладеній на мелодію кантрі історії про безсмертну любов якогось мексиканця до загадкової панянки на ім’я Люсія: «Він вірив у кохання до самого кінця». Таке собі звичайне барбекю під глухе відлуння прильотів і вильотів та далеку стрілянину АК-47.

Моя присутність на святі почалася з дзвінка від Льоші, в мирному житті бармена, а тепер уже зенітника, з яким нас познайомив випадок у Костянтинівці. На цих передових життя несеться з шаленою швидкістю. Тут усі знають, яке воно крихке та коротке. Це стирає всі умовності разом з неважливими розмовами, тому за добу нашого спілкування в лютому я офіційно потрапила у список контактів як Оля Бро, для мене ж Льоша перетворився на молодшого брата. Трохи безтурботного, завжди веселого і зібраного та рішучого в стресових ситуаціях. З ним точно можна ходити в розвідку, вирішила я.

Льоша

Льоша

– Здоров, ну що ти там? Де ти там пропала? Я одружуюся. Ми зараз з хлопцями під Бахмутом, поїхали до нас – побачимося та відсвяткуємо, почула знайомий насмішкуватий голос у слухавці.

Зі своєю 20-річною обраницею Каріною Льоша познайомився в чаті вже під час повномасштабної війни. Таке сучасне знайомство за кілька місяців переросло в серйозні стосунки з відеодзвінками щовечора та її візитами до Костянтинівки. Декількох днів відпустки вистачило, щоб познайомитися з батьками, які його відразу полюбили, завести білого лабрадора і почути «так».

Через пару днів після дзвінка з Краматорська мене віз розбитий "Daewoo Lanos" з музикою на повну гучність. «Це мій кум», – представив Льоша свого друга за кермом. Кум виявився Сергієм з позивним Орел, який розганяв машину на небезпечну швидкість і жартував про ганебність смерті в автокатастрофі на війні. Поруч пролітали БМП і військові машини.

Сергій

Сергій

– Подивися ліворуч. Пам’ятаєш базу, де ми з тобою тоді познайомилися? Зруйнована пару днів тому. Пацани загинули – там лампадки горять, – звернувся Льоша.

– Я когось знала?

– Ні, ТИ не знала, – відповів він коротко. Ми зупинилися, і я пару хвилин дивилася на руїни будівлі, де холодної лютневої ночі після поїздки в Бахмут Льоша намагався підтримати мене танцями і суші. Ці руїни раптом заболіли. У голову полізли непрохані думки: якби ця ракета вдарила на пару місяців раніше; чи справді я не знала нікого з тих, хто загинув.

Розташування, де живуть хлопці, нас зустріло близькими прильотами. За кілька секунд ми вже були в погребі, де трохи тіснувато для чотирьох людей.

– Коли зможемо виходити? – через 10 хвилин нетерпляче запитала я.

– Це ти нам скажи. Ми зазвичай не заходимо в погріб. Тобі ж тут страшно, – почула я веселу відповідь з напівтемряви, голос належав хлопчині років 25 років в окулярах з позивним Професор, третьому члену екіпажу зенітної установки. Ще пару жартів з приводу нахабства незадоволеної чимось гості, заради якої всі пішли до сховища.

Сергій і Олексій

Сергій і Олексій

Заради виживання солдати вчаться розрізняти за звуком, хто стріляє та на якій відстані. Якщо звук виходу – стріляють свої, свист і глухе відлуння – лягай або ховайся. Чи ти житимеш – це завжди питання якихось метрів. Утім боятися – це значить вірити, що від тебе тут щось залежить. Якщо ці чотирнадцять місяців вчать чогось, то того, що боятися весь час немає сенсу.

– У нас тут є правило. Усе, що не впало в хату – це все виліт, – коментує Льоша.

Тієї ночі війна здалася пригодою: в абсолютній темряві ми ховалися від російських дронів і вслухалися у звуки градів. Донецькі весняні ночі тепер назавжди матимуть для мене запах бузку та цигарок. Нам чомусь було надзвичайно весело. Згадався монолог Ахілла у виконанні Бреда Пітта з фільму «Троя»: «Боги заздрять нам, тому що кожен момент може бути нашим останнім. Все здається прекраснішим, тому що ми приречені».

Сергій кепкував з того, як його друг говорить зі своєю нареченою.

Сергій з котом

Сергій з котом

«При пацанах завжди такий мачо, а з нею по телефону: «сонечко», «зайчик», «звичайно ж, зроблю», – весело розповідав мені Сергій. Утім в усіх цих жартах читалася майже братня любов. Роблячи чергову затяжку, Льоша каже, як він злякався, коли зрозумів під час одного бомбардування, що його друга разом з іншим побратимом залишили в підвалі: «Я тоді сказав водію: вертайся зараз же або зупиняй машину – я пішки піду його забирати». Ми трохи помовчали, пізніше вже запитала:

– Чому ти називаєш Сергія кумом? У тебе ж немає дітей?

– Тому що хлопцям, у яких є сім’я та діти, є заради чого тут вижити. У нас поки що сімей і дітей нема. Я йому сказав: «Ти повернешся і будеш моїм кумом. Коли ми будемо вдома, ти хреститимеш моїх дітей».

На позиціях

– Дихай, давай, вдих і видих, – промовив Сергій, тримаючи за руку. Я сиділа і намагалася втиснутися глибше в землю. Чи то від холоду підвалу, чи від раптового викиду адреналіну в кров, чи від відсутності нормального сну я не могла перестати тремтіти і цокотіти зубами.

Наш день почався о 4-й ранку – треба було доїхати до позиції непомітно. Солдати взагалі мало сплять: cаме тому їхня дієта складається з енергетиків і цигарок. Але той світанок з видом на Донеччину був вартий недосипу – він стер усі страхи, пережиті за ніч. Не видно було ні сірості війни, ні пожеж, ані розбитих доріг. Зелено і так близько до неба.

Усю «мирність» ранку підкреслювали дзвінки Професора коханій Олі. За кавою в Костянтинівці він у день свого 25-річчя розповідав мені, що не планував цих стосунків… «Дивись, яка вона гарна». Він деякий час тоді шукав у телефоні найкраще фото. Оля працювала на пошті, куди солдати завжди ходять, щоб отримати передачі від рідних або інтернет-замовлення.

«Я побачив її і попросив телефон, але вона мені відмовила. Уяви, яка там кількість солдатів і всі просять телефон». Ситуацію врятував командир, який одного разу прийшов на пошту без Микити Професора.

Орел і Професор

Орел і Професор

– Як там справи в того бійця, який завжди з вами ходить? – стривожено запитала дівчина.

– На небезпечному завданні він. Хочеш знати, як справи, дай телефон і хай сам тобі розповідає.

Ніякого небезпечного завдання в той момент не було, але завдяки невеликим хитрощам командира Професор отримав телефон дівчини. «Що вона саме та, я зрозумів, коли ми пішли в супермаркет і разом хейтили людей. Ми трошки мізантропи», – розповідав Професор і його обличчя сяяло щоразу, коли він згадував її ім’я. «Це його версія подій? – коментував пізніше Сергій. – Він нам тоді казав, що все це несерйозно. Але ми тоді ще відповідали, що за кілька місяців він відвезе її додому». Так і сталося. Коли в Костянтинівці стало небезпечно, Професор відвіз кохану в рідне місто. Тепер же йому лишилися відеодзвінки та повідомлення в сигналі.

Коли сонце встало, ми побачили густі хмари над Бахмутом і в районі Часового Яру, які насправді були димом від прильотів. Ще деякий час про запеклі бої нагадували тільки далекі прильоти, але вже близько полудня ситуація змінилася.

Ранок на позиції

Ранок на позиції

***

Артилерія не зупинялася. Уже другу годину поспіль дуже близькі й такі страшні бахкання снарядів, що б’ють по позиціях ворога. У відповідь – удари "градів". Ще 10 хвилин тому я сиділа в підвалі, але там, у низині, ці звуки посилювало відлуння, і в якийсь момент стало неможливо витримувати. Шурхотіння мишей у стінах стало дратувати. Стіни стали тиснути, здавалося, пилюка не давала зробити вдих, раптом забракло кисню. Не пам’ятаю, як бігла й опинилася в окопі.

– Ти ж не розповіси про це нікому? – спитала я, витираючи сльози через кілька хвилин.

– Про що? Та ти ж а*уєнний воєнкор, – посміхнувся і трохи втомлено відповів Сергій, теж сів на землю, пояснюючи мені, що через постійні навантаження загострилися старі спортивні травми і дуже болять коліна.

Потім дістав телефон, щоб показати мені відео з їхнього бойового життя. Більшість часу вони зараз ведуть спостереження, тому дні на позиціях часто виглядають одноманітно…

Сергій у бліндажі

Сергій у бліндажі

На заставці екрана – фото Тієї, заради якої він «повернеться з цієї війни». На руці браслет, що Вона подарувала. Я не стала вчитуватися і не наважилася запитати, що ж написано на невеликій табличці-присвяті. Було неприємне відчуття, ніби я втручаюся в щось інтимне, в те, що не призначене для сторонніх очей. Знаю тільки, що він сердився через якусь сварку і через те, що вона порвала подаровані ним квитки.

Чи то через ті безконечні бомбардування, чи через те, що в окопі більше не було нікого, раптом нам стало не до жартів. Cергій розповів, як пішов захищати батьківщину не тому що вибору не було, а тому, що не міг інакше. Про те, що брехав бабусі, що перебуває в Київській області, а вибухи – це ППО. Про те, що відпустка – це ніби одна мить. «Заплющив очі – побачив сон, ще мить – і ось ти знову тут», – говорив Сергій. Про іншу бабусю, з Горлівки, з якою він не спілкується, бо вона в цій війні не на боці України. Ця ситуація очевидно для нього травматична: про неї він говорив з такою гіркотою та сльозами в голосі. «Я досі не можу зрозуміти. Це ж моя бабуcя. Вона ж мене вчила речі складати…» Про те, як дратує його байдужість до пекла людей, які виїхали за кордон і продовжують жити життя, тоді як їх тут нікому замінити. Про прірву між ними і тим самим мирним життям. Про відчуття, що про них забули. Про те, як хочеться додому. Про страх, але не перед небезпекою чи снарядами. Страх повернутися в країну, в якій нічого не зміниться. З корупцією та продажною поліцією…

Орел (Сергій)

Орел (Сергій)

За тією розмовою я не помітила, як відступив страх і я перестала тремтіти. Потроху стихали бомбардування, а з ними закінчувався наш робочий день…

– Знаєш, з ким ми повинні тебе познайомити? З нашою бабуською! – сказав мені Сергій на зворотному шляху.

«Бабуська» виявилася місцевою жіночкою, яка жила в дуже гарному двоповерховому будинку разом з чоловіком. Вона була дуже крутою за критеріями хлопців: не цуралася міцного слівця та готова була натовкти пику всім, хто ображав її діда. З хлопцями вона познайомилася в магазині, глянула на Сергія і сказала: «Синочку, ти мені снився». З тих пір вони з Льошою приїжджають до неї в гості.

Льоша з Бабуською

Льоша з Бабуською

– Ми навіть пропонували її вивезти до нас, у безпечне місце, але вона відмовляється, – коментував Льоша. Коли хлопці подзвонили, Прокофія Афанасіївна вибігла на двір, розсміялася та почала їх обіймати, як рідних. У той момент було чутно гучні постріли арти, але їх ніхто не помічав. Зі щасливих облич хлопців ставало зрозуміло, що навіть мужнім і безстрашним воїнам потрібні любов і підтримка.

Cонечко віддавало останні промінчики, а ми поверталися додому по розбитих дорогах на бойовій машині, в якій ледь працювали гальма. Попри втому та моральне виснаження, страшенну мігрень, відчуття тепла розтікалося по судинах… Як добре, що з людей не буває ідеальних солдатів і що пожежі цієї війни так і не змогли випалити на передових почуття любові, вірності та дружби.